Конспект уроку з основ здоров'я 5 клас
Тема.
Умови успішного навчання. Розвиток здібностей.
Мета:
навчальна: ознайомлення учнів з умовами успішного
навчання; створення і підтримання мотивації до навчання;
розвивальна: розвивання пам'ять, увагу; працювати
над собою та розвитком особистих здібностей;
виховна: виховування допитливості, ініціативності,
формування ключових предметних компетентностей.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Міжпредметні зв’язки:
історія
Основні терміни й поняття: здібності, віртуозно, пам’ять, увага, інтелект
Наочність: підручник Основи здоров'я 5 клас Т.Є. Бойченко, робочі зошити, картки, малюнки до теми, фото успішних
людей, презентація, матеріал для роботи в групах.
Девіз уроку:
Збиратися
разом – це початок,
Триматися
разом – це процес,
Працювати
разом – це успіх.
Хід уроку
І. Організація
класу
Привітання,
створення позитивного настрою
1. Вправа «Привітання»
Мета:
формування позитивного настрою на
спільну роботу; створення невимушеної, доброзичливої атмосфери в групі.
Учитель. Доброго дня! Звати мене – Ірина Юріївна. Рада бачити
кожного з вас і сподіваюся на творчу та плідну
роботу. Для початку давайте привітаємося і всі станемо в коло. Вітатися будемо
наступним чином.
2.
Аутотренінг в колі (діти промовляють про себе):
Я – особистість, маю свій талант, реалізую його, завдяки
чому в майбутньому стану…
Уголос діти називають професію (мрію), яку хотіли б
обрати в майбутньому.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Притча про
можливості і здібності
Слухання та обговорення
притчі.
Притча
про талант.
Наполеон мав свою думку про талант. Він говорив, що талант справжнього полководця
можна зрівняти з квадратом, де основа – воля, а висота – розум. Квадрат буде
квадратом за тієї умови, якщо основа рівна висоті. Великим полководцем може
бути лише та людина, у якої воля й розум рівні. Якщо воля значно перевищує
розум, полководець буде діяти рішуче й мужньо, але не досить розумно; якщо
навпаки, то в нього хороші ідеї та плани, але не вистачить мужності й рішучості
здійснити їх.
-
Що
ви зрозуміли з цієї притчи?
-
Що вона означає?
-
Як стати успішним? Чи є у вас талант до
чого-небудь?
Отже, талант
– це сукупність великої кількості позитивних якостей людини: світлого розуму,
доброї пам’яті, різних здібностей, чуйності, мужності.
Свій талант необхідно розвивати та правильно
використовувати.
Щоб краще розібратиса в даній темі ми ознайомимося з такими термінами як здібності,
віртуозно, пам’ять, увага, інтелект. Тема нашого уроку «Умови успішного
навчання. Розвиток здібностей» - запишіть до зошита: 9 листопада Класна робота
уроку «Умови успішного навчання. Розвиток здібностей»
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Повідомлення учителя
- Для кожного учня навчання - найголовніша справа. Щоб бути
освіченою людиною, почуватися впевнено у житті, оволодіти професією, потрібно
вчитися. Ви,
мабуть, помічаєте,
що одним учням навчатися легко, вони швидко засвоюють і запам’ятовують
новий матеріал, іншим, навпаки - важко. Вони більше часу витрачають на засвоєння матеріалу.
Успішність навчання залежить від багатьох факторів: наполегливості,
працьовитості, бажання вчитися, організованості тощо. Щоб добре вчитися,
потрібно планувати свій час, дотримуватися режиму дня, тренувати пам’ять, увагу,
зосередженість. Тільки працювати над собою необхідно щодня. Якщо ж
лінуватимешся, будеш неуважним на уроках, не виконуватимеш усіх завдань, не
завантажуватимеш роботою свою пам’ять, не розвиватимеш уваги, то погано
вчитимешся, не досягнеш успіхів у житті.
2.Історична
сторінка
Учитель.Історія знає багато
прикладів, коли люди досягли неймовірних успіхів, завдяки наполегливості й
розвитку своїх здібностей.
Олександр Македонський – пам’ятав обличчя й імена
майже всіх солдат своєї армії.
Микола
Сядристий визнаний кращим
мініатюристом світу. Причому його творіння мініатюрами не назвеш, довелося
вигадати слово мікромініатюри. До прикладу, найменша у світі книжка
"Кобзар" легко поміщається у звичайній букві. При цьому в ній 12
сторінок з малюнками.
Завдяки
чому їм вдалося досягти значних успіхів? Чи не стануть ці риси в пригоді вам?
Отже,
поєднання різних каналів сприйняття з практичними діями сприяє найбільш
ефективному засвоєнню навчального матеріалу.
Учитель. А у вас у класі є такі учні, які досягли успіхів у навчанні маючи перемоги
в олімпіадах, спортивних змаганнях, МАН, творчих конкурсах. Завдяки чому їм
вдалося досягти значних успіхів?
-
Так що ж таке успіх? (відповіді
учнів)
2.
Вправа «Асоціаційний кущ»
-
Які
асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «успіх»
Удача Радість
Задоволення Успіх Досягнення
Здібності Труднощі
У́спіх (англ.
success; нім. Erfolg n; рос. успех), також до́спіх — позитивний наслідок роботи та справи,
змагання, життя тощо; значні досягнення, удача, талан. позитивний результат
діяльності, факт вищого досягнення поставленої мети.
3.Експеримент «Хто я: мислитель чи митець?»
Учитель. Ви,
мабуть не раз помічали, що хтось має хист до математики, хтось легко вивчає
іноземні мови, а про когось кажуть, що він чи вона народилися з пензлем в
руках, з лижами на ногах.
І це дуже добре. Уявляєте, що було б, якби всі люди мали здібності,
наприклад, лише до математики. Хто б тоді грав на скрипці, писав вірші,
виховував та навчав дітей.
Від чого залежать здібності?
Відомо, що ліва півкуля головно мозку
відповідає за операції з літерами та числами (за уміння читати, обчислювати,
логічно мислити) – це мислителі.
А права півкуля відповідає за уяву, здатність
орієнтуватися в просторі, розпізнавати складні об’єкти – це митці.
Експеримент.
Проведення експеримент – тесту для визначення, яка півкуля головного мозку
активніша в учнів та хто вони: «мислителі чи митці?» (запропоновані вправи
виконувати швидко, не задумуючись).
Вправа №1. Розташуйте
руки перед собою, переплетіть пальці, утворюючи «замок». Подивіться, який з
великих пальців зверху – правий чи лівий. Якщо правий, то провідна ліва
півкуля, і навпаки.
Вправа №2. Схрестіть
руки на грудях і подивіться, яка рука зверху – права чи ліва. Це так звана поза
Наполеона.
Вправа №3. А
тепер поаплодуйте собі. Зверніть увагу на те, яка долоня зверху.
Висновки: якщо
в усіх випадках отримано відповідь «права», то провідна ліва півкуля і ви –
мислитель. Якщо відповідь «ліва» - митець. Але найчастіше виходять різні
комбінації, які свідчать про широкий спектр ваших здібностей та можливостей.
Отже,
нахили та здібності визначили, щоб досягти успіху, потрібно докладати
певних зусиль: правильно організовувати навчання, розвивати природні здібності,.
- А
зараз ми з вами відпочинемо.
4.Вправа
«Погода в Занзібарі».
Стати в коло, повернутися
направо і йти, повторюючи рухи за тренером: «У Занзібарі гріє сонечко (
гладити по плечах того, хто йде попереду), дме легкий вітерець (провести
пальцями по спині). Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик (стукати
пальцями), здійнявся вітер (терти спину), почалася злива (енергійно стукати
пальцями по спині). Але що це? Буря вщухає (усе в зворотному порядку). Злива
переходить у дрібний дощик, буря перетворюється на дрібненький вітерець. У
Занзібарі знову сонечко». Можна продовжити гру, розвернувши учасників на 180° і
запропонувати тим, хто стояв позаду: «А в Україні прохолодно. Коли виходиш на
вулицю, дме вітерець, морозець (щипати за щоки), мерзнуть ноги (тупотіти
ногами). Та коли заходиш у дім, стає тепліше, пощипують вуха, щоки (терти вуха,
щоки). Поступово зігріваєшся, розслаблюєшся (гладити по плечах, спині)».
5. Вправа
"Різні поняття"
Мета: встановити значення
понять "віртуозно", "пам'ять", "увага",
"інтелект", продемонструвати відмінності у сприйнятті людьми
того самого поняття
Умова: учасники об’єднуються у
групи за термінами. Стають в коло і називають по
черзі терміни "віртуозно", "пам'ять", "увага",
"інтелект". Кожна група записує (згідно поняття, тлумаченням) 2 характеристик
людини, яку можна назвати «віртуозно", "пам'ять",
"увага", "інтелект», презентує записи.
Цікаво знати, що... у психології інтелект позначається буквами IQ. Високий
показник IQ - понад 140 балів. В усьому світі таких людей нараховують
близько 100 тисяч. Жінки зазвичай краще розв'язують мовні завдання, а
просторові їм видаються складнішими. Чоловіки успішно розв'язують просторові та
числові завдання.
Рівень інтелектуального розвитку людини підвищується під
час читання класичної, сучасної художньої та науково-популярної літератури,
розв'язування логічних задач, виконання розвивальних вправ.
6. Робота в групах за підручником
За матеріалом підручника на с.45 «Це допоможе в житті»
вам необхідно створити пам’ятку «Успішного навчання», яка складається з
коротких порад, що допомагають успішному навчанню. Ви читаєте текст і на аркушах
дописуєте якого слова не вистачає до цілісності поради.
Читай…
Розвивай…
Добирай…
Стався…
Навчайся…
Нагадати учням
про правила в групі та ролі, які вони повинні розподілити між собою
і виконувати під час групової роботи (Спікер, головуючий (керівник групи), секретар,
посередник, доповідач) та, виконавши
роботу, доповідач кожної групи презентує результат.
7. Вправа «Впіймай слово» (вправа
на розвиток пам’яті і уваги )
А в кого ж краще розвинена слухова чи зорова пам'ять?
На слайді малюнки (м’яч, яблуко, стіл, олівець,
автомобіль, школа, комп’ютер тощо). Учні протягом 1 хвилини розглядають
малюнки, потім закриваються їх і пропоную викласти якнайбільше предметів з малюнків.
8. Робота в кольоровій групі
Пропоную об’єднатися в 3 групи за допомогою кольорів
(зелений, жовтий, червоний).Погляньте на колір листочка, прикріпленого до
стільця. І опрацювати матеріал про сприйняття інформації
1
група – сприйняття інформації візуально (підручник ст.49
2
група – сприйняття інформації аудіально (підручник ст.49)
3 група - сприйняття
інформації тактильно (підручник ст.49)
Звіти груп
Натупне завдання. Активне слухання
1
група – як ви розумієте, що активне слухання (підручник ст.49)
2
група – як стати активним слухачем. поясніть етапи активного слухання (підручник
ст.50)
3 група пояснити навчатися дистанційно– (підручник ст.50)
Звіти груп
V. Узагальнення та
систематизація знань
На
сьогоднішньому уроці ми розглянули важливу інформацію, і я сподіваюсь на те, що
вона стане для кожного з вас надійним супутником у навчальному процесі, в ході
цього та наступних років навчання. Отже, давайте з'ясуємо що вам запам’яталось
краще, що гірше, та над чим необхідно ще попрацювати.
9. Гра «Вільний мікрофон»
- Чи легко вам учитися?
Учитель. А ви
знаєте, що випадкових перемог не буває. Успіх приходить до тих, хто багато
працює, рухається вперед. Народна мудрість говорить: «Хочеш бути щасливим – не
будь лінивим»
- Як зробити ваше навчання успішним?
- Чи знаєте ви як готуватися до
контрольної роботи?
-
Що
потрібно для розвитку здібностей? (Бажання, знання власних особливостей,
наполеглива праця.)
-
Яких людей називають мислителями, а яких
митцями?
-
Які терміни запам’ятали?
VІ. Підбиття підсумків уроку
1. Вправа
«Мудрість з Дерева пізнання»
На дошці плакат з зображенням дерева. На нього треба
прикріпити листочки з мудрими висловами, які стосуються теми уроку. Учень
підходить до дошки і промовляє вголос певний вислів та як він його розуміє.
-
Не помиляється той, хто
нічого не робить.
-
Без муки немає науки.
-
Вік живи – вік учись.
-
Мудрий ніхто не вродився, а
навчився.
-
Не кажи «не вмію», а кажи
«навчуся».
-
Пташка красна пір’ям, а
людина – знаннями.
-
Вчення і труд поруч ідуть.
2.
Коментоване оцінювання роботи класу, окремих учнів на уроці
3.
А які важливі для себе знання та навички ви
отримали сьогодні на уроці?
Групи беруться да руки і говорять «ми сьогодні успішні, завтра досягнемо
успіху, і завжди і в усьому будемо успішними»
VІI. Домашнє завдання
Для всього класу прочитати §7
Різнорівневе:
12 балів. Творчий
рівень: використовуючи Інтернет-ресурси підготувати вправи для
покращення пам’яті та уваги
9
балів. Конструктивний рівень: використовуючи підручник та знання отримані
на уроці скласти сходинки до Успіху
6
балів. Репродуктивний рівень:
повторити поняття «пам'ять, увага» та вправа на с.51 «Кольорові слова»